Helsinki-Malmin yrittäjiltä ja yhteisöiltä avoin kirje apulaiskaupunginjohtaja Anni Sinnemäelle

Avoin kirje Anni Sinnemäelle – Malmilla eletään edelleen

AVOIN KIRJE APULAISKAUPUNGINJOHTAJA ANNI SINNEMÄELLE  21.03.2017

Arvoisa Anni Sinnemäki,

Julkaisitte 20.3.2017 Twitterissä tiedon, että Helsinki-Malmin lentoasemalta ovat viranomaistoiminnot ja koulutus siirtyneet pois ja vain harrastustoiminta olisi jäljellä.

Me allekirjoittaneet ja alla listatut yritykset ja yhdistykset toimimme edelleen Helsinki-Malmin lentoasemalla ilmailualan tehtävissä.

Toimialojamme ovat mm. lentokoulutus yksi- ja monimoottoristen lentokoneiden yksityislentäjiksi, ammattilentäjiksi lentoyhtiöille tai lentotyöhön, helikopterilentäjiksi, laskuvarjohyppääjiksi, vesilentäjiksi, suksilentäjiksi, pelastuslentäjiksi (SAR, Search And Rescue) sekä lähetyslentäjiksi eri maanosiin, laajaan avustuslentotoimintaan yli 30 kehitysmaassa.

Vuokraamme lentokoneita ja helikoptereita yrityksille ja yksityislentäjille sekä teemme tilauslentotyötä, mm. viranomaisen tilauksesta etsintä- ja valvontalentoja. Rakennamme hienoteknisiä, ainutlaatuisia ilmailukelloja ja otamme ilmavalokuvia.

Teemme lentokonehuoltoja, ilmailuelektroniikkahuoltoja ja helikopterihuoltoja. Myymme lentokonepolttoaineita ja tarjoamme yleisölle näköalalennätyksiä ja laskuvarjohyppytoimintaa.

Malmia käytetään edelleen viranomaisten yhteistoimintaharjoituksiin. Puolustusvoimien ja Rajavartioston helikoptereita on useasti tänä vuonna nähty harjoittelemassa Malmilla, niin kiitotiellä kun viereisilläkin alueilla. Armeijan kulkuneuvoja on kenttäalueella toistuvasti.

Kaiken tämän lisäksi, monet muut yrittäjät käyttävät palveluitamme oman työnsä tekemiseen.

Toivottavasti tulette Helsinki-Malmin lentoasemalle tutustumaan toimintaamme.

Huhut kuolemastamme ovat vahvasti liioiteltuja.

Helsingissä 21.03.2017

Aeropole Oy, Mikko Riepula
Aviastar Helsinki Oy, Pasi Siimes
BF-Lento Oy, Mark Baker
DC-yhdistys ry, Petri Petäys
De Motu Pilot Instruments Oy, Valdemar Hirvelä
GoodFlight Oy, Jaakko Laukkanen
Helitech Oy, Seppo Lehtovuori
HF Helicopters Oy, Mika Mononen
Lentopelastusseura ry, Janne Vainio
Nordic Avia Oy, Juha Volotinen
Suomen Ilmailuliitto ry, Timo Latikka
Suomen Lähetyslentäjät ry, (MAF Suomi) Janne Ropponen

Linkki Twitter-viestiin: https://twitter.com/AnniSinnemaki/status/843829834623188992

Yhteys lisätietoja varten: Timo Hyvönen, 050-3748371, puheenjohtaja@malmiairport.fi
Helsinki-Malmin lentoasemalla toimivia ilmailualan yrityksiä ja kouluttavia yhdistyksiä.

Aeropole Oy Mikko Riepula info@aeropole.fi
Aviastar Helsinki Oy Pasi Siimes pasi.siimes@4k.fi
BF-lento Oy Mark Baker bf-lento@kolumbus.fi
De Motu Precision Instruments ab Markku Lehti info@demotu.fi
First Invest Oy Veikko Vana
GoodFlight Aviation Oy Jaakko Laukkanen info@goodflight.fi
Helitech Oy Seppo Lehtovuori seppo.lehtovuori@helitech.fi
HF Helicopters Oy Mika Mononen info@hfhc.fi
Joen Service Oy Mikko Lahti malmi@joenservice.com
Kanair Malmi Oy Martti Kananen kanair.malmi.oy@elisanet.fi
Lemberg Aviation Oy Jani Lemberg fly@lembergaviation.com
MI-Enterprise Oy Markku Kontio nalle.kontio@kolumbus.fi
Nordic Avia Oy Juha Volotinen info@nordicavia.fi
Paradox Aviation Oy Esa Korjula esa.korjula@paradox.fi
Pilot Select Oy Matti Sorsa office@finnselect.com
RL-Trading Oy Risto Leka
Salpauslento Oy Esa Viljanen info@salpauslento.fi
Shell Oy
Suomen ilmailuliitto Timo Latikka timo.latikka@ilmailuliitto.fi
Suomen Ilmakuva Oy Matti Seiro matti.seiro@suomenilmakuva.fi
Suomen lentopelastusseura Janne Vainio janne.vainio@lentopelastus.fi
Suomen Urheiluilmailuopisto Oy Matti Huoviala matti.huoviala@urheiluilmailuopisto.fi
Kouluttavat yhdistykset
DC-yhdistys ry Poutahaukat ry
Espoon moottorilentäjät Senior Skydivers ry
Finnairin lentokerho ry  Skydive Unity
Ilmailupartio Tuulenkävijät Suomen Lähetyslentäjät ry (MAF SUOMI)
Kevytilmailu ry Suomen vesi- ja suksilentoyhdistys ry.
Lennokkikerho Raku ry  The Ninety-Nines Finnish Section ry,
Malmin ilmailukerho ry Ultrapilotit ry
Mäntsälän Ilmailukerho Vesilentokerho ry.
Polyteknikkojen ilmailukerho ry.