Helsingin kaupunki on alkanut rakentaa usean hehtaarin laajuista lumenvastaanottopaikkaa Malmin lentokentän arvoniitylle. Malmin lentoaseman ystävät ry on 17.10.2025 jättänyt Uudenmaan ELY-keskukselle ja Etelä-Suomen aluehallintovirastolle hallintopakkohakemuksen toimenpidekiellon määräämiseksi niittyverkoston arvokohdetta tuhoavalle hankkeelle, kunnes Malmin lentokentän alueella on toteutettu kunnollinen, kokonaisuuden huomioiva ympäristövaikutusten arviointi.
Lumenkaatopaikaksi osoitettu arvoniitty lentokentän pohjoispäädyssä on osa äärimmäisen uhanalaisen (CR) ja erityisesti suojeltavan heinäkurpan parasta muutonaikaista levähdyspaikkaa Suomessa. Lajin koko Suomen pesimäkannaksi arvioidaan vain muutama kymmenen paria.
Jo nyt EU-komissio tutkii Suomen EU-lainsäädännön YVA-vaatimukset sivuuttavia menettelyjä Malmin lentokentän päätös-, kaavoitus- ja valitusprosesseissa. ”Ei pitäisi olla mahdollista hävittää laajaa, arvokasta ja monimuotoista luontokokonaisuutta pala palalta virkamiespäätöksillä ja ilman kattavaa, kokonaisuuden huomioivaa arviointia”, ihmettelee MLY:n puheenjohtaja Håkan Lövdahl.
Aiotun lumenkaatopaikan maapohja on enimmillään toistakymmentä metriä syvää liejusavikkoa, joka ei kanna painoa. Sille osoitettu alue kuuluu Geologian tutkimuskeskuksen kartoituksen mukaan korkeimman riskin alueeseen rikkihappoa muodostavan sulfaattisaven suhteen, kuten lähes koko lentokenttäalue muutenkin. Lumen läjittäminen sinne voi johtaa maan painumiseen, Tattarisuon laajan pohjavesivarannon häiriintymiseen ja saven työntymiseen maanpinnalle alueen ympäristössä, jolloin muodostuva rikkihappo valuu läjitettävän lumen liikenneperäisiä myrkkyjä sisältävien hulevesien mukana suoraan Longinojaan, joka on kunnostettu erittäin uhanalaisten meritaimenten kutupuroksi, ja sieltä Vantaajoen Natura-alueelle.


